Praca w studiu fotograficznym – jak zacząć?

0

Fotografowie w miarę rozwijania swoich zdolności i zdobywania doświadczenia muszą zmierzyć się w końcu z wykonywaniem sesji w studiu fotograficznym.

Profesjonalna przestrzeń do robienia zdjęć może na początku wywołać pewne problemu z przestawieniem się na pracowanie w określony sposób. Na co powinny zwracać uwagę osoby, które dopiero zaczynają pracować w studiu fotograficznym?

Przede wszystkim – musisz wszystko ustawiać własnoręcznie

Studio fotograficzne pozwala nam wprowadzić dowolne ustawienie względem światła, jego mocy i ustawienia. W sesjach plenerowych zazwyczaj pracujemy z aparatem, który działa w sposób automatyczny lub pół-automatyczny. Tymczasem w studiu musimy przyzwyczaić się do tego, że to my decydujemy o przestrzeni. Tak więc wchodząc do studia fotograficznego musimy przygotować się na to, że będziemy musieli sami zadecydować o kontraście bieli i czerni oraz dopasowaniu czasu otwarcia migawki do błysku lamp. Dużym ułatwieniem jest na pewno wykorzystanie światłomierza.

Wprowadzanie ustawień stopniowo

Moc lamp błyskowych może być dowolnie ustawiana, dlatego nie należy od razu zaczynać od ustawienia ich na pełne możliwości. Nawet jeśli chcemy pracować przy niskim ISO to warto zwiększać moc lamp w sposób stopniowy. Dzięki temu łatwiej nam będzie ustawić różne moce na różnych lampach, dzięki czemu obraz stanie się bardziej plastyczny i naturalny.

Większa ilość lamp nie oznacza lepszych efektów

Mając możliwość pracowania z tak wygodnym i elastycznym narzędziem, jakim są lampy błyskowe, możemy łatwo popaść w przesadę również jeśli chodzi o ilość stosowanych modeli. Tutaj, podobnie jak przy ustalaniu mocy, należy działać stopniowo. Jeśli przeprowadzamy fotografię produktową to czasami lepiej zacząć od tylko jednej lampy, a odpowiednie efekty uzyskiwać za pomocą blend lub innych powierzchni odbijających światło. Gdy wydaje nam się, że jest to jednak za mało, to warto dopiero wtedy dodać drugą lampę. Za jej pomocą możemy uzyskać ciekawe efekty w postaci niecodziennych konturów przedmiotu lub ładnych efektów na twarzy czy we włosach modela. Duże możliwości w wyborze akcesoriów powinny zachęcić nas do szukania nowych, ciekawych efektów. Kreatywne wykorzystanie narzędzi, jakie posiadamy, daje zawsze zaskakujące pomysły.

Tekst zredagowano na podstawie informacji zawartych w serwisie http://www.studioerica.pl, oferującego wynajem studia fotograficznego w Krakowie. Studio Erica oferuje bogate wyposażenie przy jednych z najniższych cen w Krakowie.

Podziel się.

Zostaw odpowiedź